Русский

   

Рафтинг 3

Рафтинг

    Пронестися бурхливими, вируючими водами гірської річки або ж спуститися гладкою спокійною течією під ласкавим сонечком – на Закарпатті можна відчути і те, і інше. Головне – захотіти!

   «Рафтинг - це захоплюючі пригоди, викид адреналіну, перемога над водною стихією, і в якійсь мірі над собою, це згуртування учасників походу в команду однодумців, але це ніяк не розважальний атракціон на воді. Тут є свої чіткі правила, які необхідно неухильно виконувати», – пояснює Степан Жук, організатор сплавів «По Тисі разом», що були започатковані ІРС "ДКЗ" ще 11 років тому.
   Рафти – не єдиний вид плавзасобів, який може використовуватися для сплавів річками (крім них ще є плоти, байдарки, катамарани, каное тощо), проте загалом саме вони дали назву цьому виду ектремального спорту та туризму. З’явився рафтинг як вид відпочинку на Закарпатті на початку 90-их років. Запровадили «моду» на нього наші сусіди-угорці. Цікаво, що Угорщині, де зовсім немає рік, придатних для серйозних сплавів, гребля на байдарці та каное входить до шкільної програми.
   «Існує 5 категорій складності для сплавів. Перша – це озеро. Штиль. Друга і третя категорії – це наші річки Тиса, Латориця, Уж. 4-ту категорію складності мають річки Прут та Черемош, але лише весною, коли вони повноводні. Річок 5-ї категорії складності взагалі в Україні немає», - пояснює рафтер зі стажем Юрій Роспопа, керівник Виноградівського спортивно-туристичного клубу водного туризму «Хвиля».
   На Закарпатті все ж основною річкою для сплавів є Тиса. Це найдовша ріка краю. Її протяжність на території області – понад 210 км (загальна довжина цієї водної артерії - 990 км). «Усі решта рік приблизно мають 70-80 км (адже беруть свій початок на вододільних хребтах). Вони придатні для сплаву, але тільки ранньою весною, коли є паводок, коли тануть сніги. Протягом літа вони стають не судноплавними», – каже Юрій Роспопа.

Рафтинг 1   Тиса ж у своїй нижній течії (від Буштина до Виноградова-Вілока) судноплавна круглий рік. У верхній, гірській, течії (відтинок з Рахова до Буштина) можливість для сплавів є тільки до кінця травня. Але, звичайно, сплавитись бурхливими «киплячими» водами гірської течії тут наважуються здебільшого спортсмени-професіонали або ж рафтери із солідним стажем. Для туристів-початківців це доволі складні водні ділянки.
   Інша справа – нижня течія Тиси. Тут найбільш зручно знайомитись з рафтингом. «Під час організації трьохденних сплавів відрізок нижньої течії ми ділимо на 3 частини: Буштино-Хуст, Хуст-Виноградів, Виоградів-Вілок, і проходимо їх у три етапи. У день долаємо відповідно 30, 28 та 17 км. Але по часу останній відрізок найбільш тривалий, адже течія на рівнині стає вкрай повільною», – пояснює пан Юрій.
   Вікові рамки для охочих зайнятися рафтингом практично відсутні. «Рекорд 2 роки тому поставила екстремальна сім’я з 8-місячною дитиною.Ми «поселили» дитя в спа

Рафтинг 3сжилет, там оно очень спокойно и уютно чувствовало себя все три дня сплава. А вот старший наш участник имел 72 года », - рассказывает Юрий Роспопа. Что касается ограничений, которые диктует состояние здоровья, то их несколько. Не желательно сплавляться реками гипертоникам, людям с сердечными проблемами, а также тем, кто не может долго находиться на солнце. Если же сегодня вы боитесь заняться рафтингом только через неумение плавать, то, как говорят организаторы сплавов, зря! «Если не умеете плавать, то просто не сходите с рафта в воду», - шутит Юрий. Однако, шутки шутками, а правил техники безопасности на воде необходимо соблюдать со всей ответственностью. «Только в этом случае рафтинг станет безопасным, увлекательным отдыхом и, несомненно, будет приносить огромное удовольствие», - дополняет Степан Жук. Поэтому на время водного путешествия каждый участник надевает страховочный жилет и, конечно же в течение всего сплава находится под наблюдением инструктора. Кстати, сплавы по Тисе довольно часто бывают массовыми: одновременно могут сплавляться и 13 рафтов с 60 людьми на борту! Неудивительно, что многие крупные компании любят именно таким образом отмечать собственные корпоративы. Действительно, впечатления незабываемые!